Zakazy ruchu ciężarówek w Polsce

By: Noe

Wydaje się, że większość osób zdaje sobie sprawę z faktu, że na polskich drogach obowiązują zakazy jazdy ciężarówek. Jednakże czy są one od czegoś uzależnione? Czy obowiązują w konkretne dni, czy może są ustalane na bieżąco? Czy istnieją czynniki, które mogą wpłynąć na poszerzenie obowiązujących zakazów? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej.

Kogo i kiedy obowiązują zakazy jazdy

Zakazy ruchu, które obowiązują w Polsce są w przeważającej większości stałe. Stosować się do nich muszą wszyscy kierowcy ciężarówek, których masa pojazdu jest wyższa niż 12 ton. Kierowcom takich pojazdów nie wolno wyjeżdżać na drogi (zakazy dotyczą wszystkich dróg w całym kraju) w dni świąteczne, ustawowo wolne od pracy, tj.:

– Nowy Rok;
– pierwszy i drugi dzień świąt Wielkanocnych;
– 1 maja;
– Święto Konstytucji 3 maja;
– Zielone Świątki;
– Boże Ciało;
– 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny;
– 1 listopada – Wszystkich Świętych;
– 11 listopada – Święto Niepodległości;
– 25 oraz 26 grudnia – pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

We wspomniane dni ciężarówki nie mogą poruszać się po drogach od godziny 8 do 22. Ponadto istnieje dodatkowy zakaz (18-22) obowiązujący w wigilię wszystkich wcześniej wymienionych świąt.

Kiedy zakazy nie obowiązują

Naturalnie wspomniane wcześniej obostrzenia nie mają zastosowania w przypadku pojazdów policyjnych, ale także tych zmierzających na akcje ratownicze. Warto wiedzieć, że istnieje dosyć długa lista przypadków, kiedy powyższe zakazy nie mają zastosowania. Poza pojazdami uprzywilejowanymi są to m. in. pojazdy, które biorą udział w budowie dróg i mostów; zmierzające na miejsce klęski żywiołowej w celu pomocy; przewożące lekarstwa oraz inne środki medyczne mogące ratować życie, itp. Jeśli chodzi o kierowców ciężarówek przewożących towary zakazy nie obowiązują w przypadku, kiedy w pojeździe znajdują się produkty spożywcze, które szybko ulegają zepsuciu (np. mięso, ryby, nabiał, owoce). Na jazdę pomimo obowiązujących przepisów może sobie pozwolić także kierowca wracający z zagranicy. W takiej sytuacji możliwe jest dokończenie przewozu do odbiorcy ładunku na terenie Polski.

Kiedy może pojawić się dodatkowy zakaz

W niezwykle upalne dni może zostać wprowadzony zakaz ruchu ciężarówek. Wynika to rzecz jasna z faktu, że przy takich warunkach atmosferycznych, ciężkie pojazdy mogą niezwykle szybko spowodować zniekształcenie drogi.

Możliwe konsekwencje nieprzestrzegania zakazów

Mimo obowiązujących zakazów na drogach nierzadko można spotkać ciężarówki w godzinach, w których nie powinny się tam znaleźć. Dlaczego tak się dzieje? Kierowców ciężarówek rzecz jasna obowiązują terminy. Niekiedy wolą oni narażenie się na otrzymanie mandatu, niż spóźnienie się z towarem do odbiorcy. Powinni jednak pamiętać, że w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zatrzymania prawa jazdy. Warto zadać sobie pytanie: czy warto?

Back to Top