Ceny autostrad w Hiszpanii

By: Noe

Sieć dróg w Hiszpanii mierzy sobie prawie 350.000 kilometrów. Ponad 7.000 kilometrów to drogi ekspresowe i autostrady. Podróżując wśród hiszpańskich krajobrazów przemierzać możemy cztery rodzaje dróg, które dzielą się na autostrady bezpłatne, autostrady płatne, drogi krajowe i trasy szybkiego ruchu oraz drogi regionalne. Większość autostrad jest płatna, a przejazd nimi zależny jest od konkretnego odcinka drogi i typu pojazdu.

Opłaty drogowe w Hiszpanii

Pojazdy w Hiszpanii dzielone są na trzy kategorie. Kategoria L obejmuje motocykle, samochody osobowe (również te ciągnące przyczepę – za wyjątkiem tych wyposażonych w opony bliźniacze), dwuosiowe furgonetki i mikrobusy. Do kategorii P1 zaliczamy auta campingowe, mikrobusy z przyczepami, ciężarówki i autokary dwuosiowe (również te z przyczepami jednoosiowymi) oraz trzyosiowe auta ciężarowe i autokary bez przyczep. Kategoria P2 obejmuje trzyosiowe samochody ciężarowe i autokary z przyczepami, ciężarówki z czterema i więcej osiami, oraz samochody osobowe i furgonetki dwuosiowe z przyczepami dwu- i więcej osiowymi (z czego jedna oś z oponami bliźniaczymi).

Większość opłat za autostrady jest zależna również od godziny przejazdu. W godzinach szczytu liczyć trzeba się z podniesieniem kosztów transportu. To samo dotyczy dni świątecznych. Najtaniej można jeździć po płatnych autostradach nocą. Opłaty dokonać można w punkcie poboru opłat na zjeździe – gotówką, kartą płatniczą lub kartą systemu Via-T. Ten system jest najwygodniejszy, gdyż działa podobnie jak nasz polski ViaTOLL. Po zainstalowaniu specjalnego nadajnika OBU (On Board Unit) za szybą samochodu, można płacić za przejazd bez zatrzymywania pojazdu. Jednak warto pamiętać, że do automatycznego poboru opłat wyznaczone są osobne pasy i aby bezproblemowo skorzystać z tej możliwości trzeba zwracać uwagę na to, którędy przejeżdżamy swoim samochodem.

Ceny za przejazd są bardzo różne i wahać mogą się od 1 Euro za przejazd obwodnicą po 60 Euro w przypadku pokonywania autostrady. Sprawne poruszanie się po Hiszpanii wymaga bardzo często wjeżdżania na płatne odcinki dróg i dlatego zawsze warto bardzo dokładnie planować trasę, która biegnąć ma przez ten kraj i dokładnie zapoznać się z opłatami na konkretnych odcinakach. Należności uiścić trzeba będzie także na niektórych drogach ekspresowych.

Ceny za przejazd tunelami w Hiszpanii

W Hiszpanii, z racji jej specyficznej geografii dość często pokonywać trzeba tunele. Większość z nich dostępna jest do użytku bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Część z nich jednak wymaga sięgnięcia do portfela. Są to tunele Cadi i Vallvidrera. Przejazd tunelem Cadi na trasie Seo de Urgel i Puigcerda kosztuje około 12 Euro w przypadków pojazdów kategorii L, 25 Euro w przypadku kategorii P1 i około 30 Euro gdy pokonujemy tunel samochodem zaliczanym do kategorii P2. Tunel Vallvidrera koło Barcelony jest znacznie tańszy i kosztuje około 4-5 Euro (w zależności od godziny) w przypadku lekkich pojazdów klasy L, 6-7 Euro w przypadku pojazdów kategorii P1 i około 8-9 Euro jeżeli chodzi o cięższe maszyny z kategorii P2.

Back to Top