Ceny autostrad we Włoszech

By: Noe

Z roku na rok na europejskich drogach pojawia się coraz więcej samochodów. Wynika to z tego, że nasze społeczeństwo jest coraz bogatsze i na każde gospodarstwo domowe przypada już obecnie kilka samochodów. Poza tym, znacznie wzrósł również transport międzynarodowy. Firmy transportowe każdego dnia wysyłają tysiące samochodów ciężarowych na europejskie drogi. Bardzo często samochody te poruszają się po autostradach i drogach szybkiego ruchu, ponieważ skraca to znacznie czas przewozu towaru. Wiele krajów zdecydowało się więc na wprowadzenie obowiązkowych opłat za przejazdy autostradami oraz takimi właśnie drogami szybkiego ruchu.

Zazwyczaj ceny opłat wynikają z ilości przejechanych kilometrów, a także z konkretnego regionu w danym państwie. Uzależnione są one również od rodzaju pojazdu. Najdrożej za przejazdy autostradami płacą oczywiście samochody ciężarowe. Najczęściej środki finansowe pozyskane z opłat są następnie przeznaczane na remonty i poprawę infrastruktury drogowej.

Czy we Włoszech płaci się za autostrady?

Jednym z państw, które jakiś czas temu wprowadziły takie właśnie obowiązkowe opłaty za jazdę po autostradach i drogach szybkiego ruchu są Włochy. Jest to kraj, w którym najważniejsze autostrady przebiegają z północy na południe oraz w poprzek północnej części kraju. Porusza się po nich każdego dnia tysiące turystów oraz mieszkańców kraju. Włochy to państwo, które co roku odwiedzają miliony turystów i w szczególności w okresie wakacyjnym korzystają oni bardzo często z autostrad. Jest to bowiem najszybsza droga prowadząca do większości miejscowości turystycznych.

Jak kształtują się ceny?

Włosi uzależniają wysokość opłaty za przejazd autostradą przede wszystkim od ilości kilometrów. Ważny jest również dany region kraju. Nie wszystkie fragmenty autostrad we Włoszech są płatne, ograniczono się jedynie do odcinków najczęściej wybieranych przez kierowców. Nie ma jednak stałej opłaty za każdy przejechany kilometr. Kwoty oscylują pomiędzy 2 euro a około 50 euro, w przypadku najdłuższych odcinków drogi. Za autostrady i drogi szybkiego ruchu we Włoszech płaci się z góry, w oznakowanych miejscach ze szlabanami. Istnieje możliwość wykupienia winiety we Włoszech. Do wyboru oferowane są dwie – jedna w cenie 25 euro, druga zaś w cenie 50 euro. Sprawdź wolne ładunki i pojazdy, transport z włoch na giełdzie trans.eu. Niestety, zakup winiety nie oznacza wcale tańszych przejazdów po autostradach. Ceny są niezmienne.

 

Najwięcej na opłatach za autostrady we Włoszech tracą oczywiście firmy przewozowe. Wiele z nich decyduje się nawet na zmianę trasy przejazdu i rezygnuje z autostrad. Oznacza to często dłuższą podróż dla kierowcy i mniej bezpieczną, jednakże jest znacznym ograniczeniem kosztów transportu. Większość firm nie zastanawia się jednak nad wysokimi kosztami i wkalkulowuje je w swoje ceny. Autostrady stanowią bowiem najbezpieczniejsze i najszybsze rozwiązanie w większości przypadków. W szczególności, jeżeli transportuje się towary z południa na północ Włoch. Często trasy przejazdu mają nawet około tysiąca kilometrów, a autostrady pozwalają na szybkie pokonanie tego dystansu.

 

 

Back to Top